Projekt i wykonanie: M. Papuga

francja m italia wielkabrytania m

Projekt „Budowanie ścieżki kariery przez wolontariat”

Opublikowano: środa, 16, październik 2019

vesna     Stowarzyszenie „Na Sliwkowym Szlaku” jest partnerem w projekcie pn. „Budowanie ścieżki kariery przez wolontariat” który jest realizowany przez Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans „Vesna”, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Katolickim Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Brzesku. W ramach projektu uczestnicy, około 50 osób, młodzieży licealnej odbędzie podróż po lokalnym rynku pracy. Młodzież jest zainteresowana poznaniem przedsiębiorstw działających na obszarze „Śliwkowego Szlaku”. Przedsiębiorcy z tego obszaru mogą zaprezentować swoje firmy podczas podróży która odbędzie się  w dniach 17.10. – 18.10.2019 r.

     Celem projektu jest popularyzacja wolontariatu oraz stworzenie warunków do realizacji młodzieżowych inicjatyw dzięki którym młodzieży w wieku 13 – 19 lat z powiatu brzeskiego rozwinie swoją wiedzę oraz chętniej zaangażują się w działania społeczne, rozwój aktywności obywatelskiej i przedsiębiorczości.

    Przed wakacjami uczniowie poznawali swoje prawa i obowiązki jako wolontariusza oraz jak funkcjonuje wolontariat. W trakcie szkoleń poznawani swoje aspiracje i ukierunkowywali swoją drogę zawodową, dowiedzieli się  co jest istotą wolontariatu i jak tworzyć, składać i monitorować dokumenty aplikacyjne, a przede wszystkim poznali zalety działań wolontarystycznych, dowiedzieli się jak mogą działać społecznie rozwijając przy tym swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie zawodowe tak niezbędne w dzisiejszych czasach. 

Realizowane są następujące formy działań:

  1. Szkolenie – „Wolontariat – budowanie ścieżki kariery” oparte na programie aktywizacji zawodowej „Spadochron”
  2. Warsztaty – „ Młodzieżowe Warsztaty Ożywienia Obywatelskiego” oparte na programie aktywizacji zawodowej „Spadochron”
  3. Dni wolontariatu – promocja lokalnych przedsiębiorców, edukacja przez zabawę – program animacyjny
  4. Podróż po lokalnym rynku pracy – zapoznanie uczestników z lokalnymi przedsiębiorcami którzy oddziaływują na lokalną społeczność
  5. Konkurs – „Najlepsza inicjatywa lokalna”, opracowanie pomysłu który wpisze się w potrzeby lokalnej społeczności

Szkolenia pn. „Wolontariat – budowanie ścieżki kariery” oparte są na programie aktywizacji zawodowej „Spadochron” , dzięki któremu uczestnicy identyfikują swoje osiągnięcia, małe i duże sukcesy w najprzeróżniejszych obszarach życia. Aktywny udział w projekcie  daje dużą szansę na odkrycie własnego klucza do rynku pracy – branży, zawodu, stanowiska, które jest najbardziej odpowiednie dla danej osoby. Edukacja w projekcie daje możliwość podniesienia własnej wartości, odkrycia zasobów osobistych oraz pomaga nakreślić wizję ścieżki kariery zawodowej.

Warsztaty pn. „Młodzieżowe Warsztaty Ożywienia Obywatelskiego” na których młodzież biorąca udział w projekcie będzie diagnozowała problemy lokalne, dyskutowała nad potrzebami społeczności z powiatu brzeskiego oraz opracowują inicjatywy lokalne. Warsztaty przyczynią się do wzrostu aktywności 120 uczestników zaangażowanych w projekt, mieszkańców powiatu brzeskiego w działania na rzecz środowiska lokalnego. Uczestnicy projektu zaproszą do wspólnego działania przedstawicieli szkoły, Jednostek Samorządu Terytorialnego, lokalnego biznesu oraz NGO.

Przed młodzieżą organizacja  Dni Wolontariatu,  w których będą mogli wykazać się własną inicjatywą organizując wydarzenie tematyczne bądź pomóc charytatywnie wybranym przez siebie społecznościom. Podczas Dni Wolontariatu zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepszą inicjatywę lokalną, czyli opracowanie pomysłu, który wpisze się w potrzeby lokalnej społeczności i przyczyni się do aktywizacji społecznej na obszarach wiejskich. Konkurs przewiduje atrakcyjne nagrody dla zwycięzców. Na finał projektu zaplanowano „Podróż po lokalnym rynku pracy”, dzięki której poznają lokalny rynek pracy, działające tu  firmy o różnym profilu działania.

Efektem realizacji projektu będzie wzrost wiedzy na temat znaczenia wolontariatu, wpłynie pozytywie na społeczność powiatu brzeskiego poprzez rozwój aktywności i przedsiębiorczości młodych ludzi (50 uczniów z wieku 13 – 19 lat z terenu powiatu brzeskiego) , którzy do tej pory niechętnie angażowali się w inicjatywy społeczne, podniesie poziom wiedzy i kompetencji młodych ludzi oraz ich samoocenę dotyczącą kariery zawodowej,  w tym wzrost wiedzy z zakresu podejmowania inicjatyw obywatelskich w szkole i w środowisku lokalnym, wzrost współpracy i integracji JST/NGO/biznesu i innych grup społecznych.

Przedsiębiorcy zainteresowani przyjęciem młodzieży mogą uzyskać więcej informacji u organizatora projektu – Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans „Vesna”

Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Tel: 604 240 442

 

Odsłony: 224