Wigilia polska – historia, która łączy

Działająca już całą dekadę Szkoła Muzyczna I st. w Domosławicach nieustannie zaskakuje swymi koncertowymi propozycjami. Organizowane od lat w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem ENTUZJAŚCI UŚMIECHU projekty angażują całą społeczność szkolną; dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli i … mieszkańców. W takiej muzycznej scenerii powiedzenie, że muzyka łączy nabiera realnych treści.

Nie inaczej było i przy ostatnim projekcie, którego tytuł widnieje na początku tej relacji. Popołudniowy koncert w piątek, 16 grudnia zamykał projekt, w którego ramach zostały zrealizowane warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z zakresu sztuk plastycznych, muzyki, tańca i ruchu. Jego autorką jest nauczycielka przedmiotów teoretycznych w domosławickiej placówce i jej filiach, Grażyna Grobelna-Przybyło, którą w realizacji przedsięwzięcia wsparli niezawodni nauczyciele. Nie sposób ich tu nie wspomnieć, skoro po koncercie wzruszonym głosem zrobiła to sama autorka projektu.

Zatem nad chórem czuwała, jak pracowita pszczółka Aleksandra Bośković-Różak, orkiestrę przygotowali dyspozycyjni przez całą dobę: Aleksandra Rżany i Waldemar Groń, choreografię Dziecięcych Zespołów Rytmicznych (Domosławice i Dobrociesz), które zaśpiewały także pastorałkę Kaczka pstra i Zespołu Plastyki Ruchu w szczegółach dopracowały: Marcela Hidebrant-Pruska, Teresa Nowak, Żaneta Dudek i Grażyna Grobelna-Przybyło, która również, wspólnie z Patrycją Zelek przy pomocy Łukasza Przybyło i p. Janka namalowała scenografię. W spektaklu wykorzystano również nagrania Etiudy As-dur F. Chopina i Barkaroli P. Czajkowskiego. Dźwięk reżyserował Bartek Staniak, za dokumentację foto-wizualną odpowiedzialny był Robert Sowa a koncert z sercem na dłoni prowadziła Joanna Kliś-Dąbrowska. Nad całością przebiegu koncertu czuwał niezawodny Karol Niezgoda. Utworom o świątecznej treści akompaniował zespół złożony z nauczycieli: Katarzyna Majchrzak – saksofon, Aleksandra Rżany - skrzypce, Marta Śliwa – wiolonczela, Marek Perc – puzon, Łukasz Romański – perkusja i Jan Baciak – fortepian. Partie solowe śpiewała Magda Niedbała-Solarz (Żywa pamięć Czesława Majewskiego i Kolęda na dzwonkach Małgorzaty Nowak-Guzowskiej) oraz Gabriela Guzik, uczennica VI/6 (Oj maluśki, maluśki). Poezję w wigilijnym klimacie recytował Jacek Wojnicki. Szkolny chór zaprezentował się w utworach Zima nie jest zła i Świąteczny oberek Małgorzaty Widlarz, Wigilia M. Nowak-Guzowskiej i Bóg się rodzi. Chórzyści włączyli się również w śpiew góralskiej pastorałki i Kolędy na dzwonkach. Opracowanie partii orkiestrowych jest dziełem kompozytora i nauczyciela równocześnie, Grzegorza Majki, dobrze znanego i nagradzanego w muzycznych kręgach. Połączonymi zespołami dyrygował W. Groń.

Koncert uzupełniła wystawa prac plastycznych oraz szopek prezentowana w foyer ECMKP, które niejednokrotnie były wspólnym dziełem dziadków, rodziców i dzieci, czyli dokładnie tak, jak w motto koncertu. Zabierając głos na zakończenie, dyr. placówki, zawsze uśmiechnięty i radosny Kazimierz Wojnicki zwielokrotnił wypowiedziane wcześniej podziękowania podkreślając, że bez tej szeroko zakrojonej współpracy wszystko byłoby inne, a z pewnością nie byłoby tego, co oglądaliśmy. Życzył aby nie zabrakło nikomu sił do kontynuowania dalszych wspólnych działań dla dobra dzieci i młodzieży oraz poszerzania ich horyzontów przez wyjątkową sztukę, czyli piękno muzyki uzupełnionej obrazami, nastrojem i poezją. Życzył, byśmy obfitując w piękno umieli się nim dzielić, przekazywać go bliźnim, a nade wszystko utrwalali w sobie. Bo piękno to wyjątkowy symbol miłości i pokoju, którego w naszym życiu nie powinno nigdy zabraknąć.

Z muzycznym pozdrowieniem, dr Jan M Gładysz

Galerie zdjęć na stronie https://www.facebook.com/profile.php?id=100063754255293