1 przywitanie delegacja rumuńska     W dniach 26-29 lipca w naszej gminie gościliśmy 6 osobową delegację z zaprzyjaźnionego miasta Şimleu Silvaniei w Rumunii. Reprezentację miasta stanowili: Pan Septimiu Cătălin Țurcaș – Burmistrz Șimleu Silvaniei, Pan Radu Lazar – Wiceburmistrz Șimleu Silvaniei, Pan Daniel Stejeran – Dyrektor Centrum Turystyki Șimleu Silvaniei, Pani  Elena Trif Cocoru - doradca burmistrza Șimleu Silvaniei, Pani Roxana Deac – Dyrektor Oddziału Rumuńskiego Czerwonego Krzyża w Șimleu Silvaniei, Pani Iasmina Lupou - Specjalista Centrum Turystyki Șimleu Silvaniei. Reprezentację miasta i gminy Czchów stanowili: Pan Marek Chudoba - Burmistrz Czchowa, Pan Tadeusz Płachta – Zastępca Burmistrza, Pan Jarosław Gurgul - Sekretarz Gminy oraz Pani Elżbieta Ogiela - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie.

     Była to pierwsza wizyta przedstawicieli rumuńskiego partnera, która miała na celu omówienie propozycji współpracy jak również zaznajomienie z naszymi obyczajami oraz kulturą. Warto zaznaczyć, że nawiązanie kontaktów to w dużej mierze zasługa płk Jerzego Jankowskiego (pełniącego obecnie swoje obowiązki jako attaché obrony, wojskowy, lotniczy i morski przy Ambasadzie RP w Bukareszcie)

     Po przywitaniu gości obie strony udały się do Urzędu Miejskiego gdzie Burmistrz Czchowa przedstawił najważniejsze informacje na temat Gminy Czchów. Następnie odbyły się rozmowy dwustronne mające na celu doprecyzowanie szczegółów przyszłej współpracy. Po wizycie w urzędzie wszyscy udali się na krótki spacer po Rynku, mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem czchowskiego OSP. Kolejnym punktem wizyty była przerwa kawowa w „Jaśkowym Sadzie”. Gości byli zachwyceni tym miejscem, zwierzętami i samym pomysłem właścicieli.

    Kolejne dwa dni wizyty to zapoznanie gości z atrakcjami gminy (wzgórze zamkowe wraz ze szlakami militarno - edukacyjnymi, kościół  parafialny w Czchowie, Rynek w Czchowie, zamek Tropsztyn, kąpielisko Chorwacja), okolicy (zamek w Dębnie) oraz tym jak bawią się Czchowianie, w ramach Dni Czchowa.

     Dni Czchowa minęły bardzo szybko a w poniedziałek nadszedł czas pożegnania i podsumowania pobytu przyjaciół z Rumunii. Obie strony spotkały się w Magistracie by uroczyście podpisać list intencyjny o wzajemnej współpracy. Po serdecznym pożegnaniu, wymianie pamiątek i wpisie do Księgi Pamiątkowej delegacja z Rumunii ruszyła w drogę powrotną. Następne spotkanie z naszymi partnerami zaplanowane jest na wrzesień, tym razem w Rumunii - w mieście Şimleu Silvaniei podczas organizowanego tam Festiwalu Batorego.

2 rom ze straz

7 podpisanie 2