14 Kościół w Złotej foto. ks. Roman Koza 1    Projekt kościoła powstał w krakowskiej pracowni Zbigniewa Zjawina. Jest to kościół murowany, dwukondygnacyjny, nakryty dachem siodłowym, z czworoboczną wieżą, zakończoną iglicą w złocistej koronie.

    W kościele znajduje się szeroka nawa główna z centralnie umieszczonym obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który jest mozaikową kopią rzymskiego obrazu, łaskami słynącym wykonanym specjalnie dla kościoła w Złotej w Pracowni „Mozajek” na Watykanie. Obraz otacza 14 srebrzystych gołąbków, wykonanych z metalu oraz złocista aureola, przypominająca promienie słońca.

    Całe prezbiterium wypełniają liczne współczesne dzieła sztuki. Od strony południowej do nawy głównej przylega nawa boczna, a od strony północnej kaplica pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego (kamień węgielny pod nowo powstający kościół został poświęcony przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982 r. podczas mszy kanonizacyjnej św. Maksymiliana Kolbego).

    W kaplicy św. Maksymiliana znajduje się wymowny ołtarz, przedstawiający obóz koncentracyjny i przetrzymywanych w nim więźniów w pasiakach. Nad obozem i postacią ojca Kolbe dominuje wielki krzyż. Pod ołtarzem znajduje się tylko jedno słowo – CREDO. Co ciekawe, Jezus na krzyżu przepasany jest nie białą przepaską, jak przyjęło się go ukazywać, ale przepaską na wzór więziennego pasiaka.

    Przed kościołem już w 10. rocznicę pontyfikatu stanął pomnik Jana Pawła II, to jeden z najwcześniejszych pomników papieża Polaka.

fot. ks. Roman Koza