Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Szanowni Państwo,
do 22 maja 2023 r. część osób prowadzących pozarolniczą działalność musi złożyć dokumenty ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2023 r., uwzględniając w nich roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r.
Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w 2022 r. podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, ma obowiązek rozliczyć w skali roku należne składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rozliczenie pozwala ustalić kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych.

Jakie dokumenty i kiedy należy złożyć
Rozliczenie roczne należy wykazać w dokumencie rozliczeniowym za kwiecień 2023 roku:

Dokumenty rozliczeniowe (ZUS DRA oraz ZUS RCA) zostały odpowiednio zmienione. Odpowiedni druk z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. należy przekazać do ZUS do 22 maja 2023 r.

Co się zmieniło w ZUS DRA i ZUS RCA
Zmodyfikowano bloki „Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne”: XII w ZUS DRA i III.F w ZUS RCA. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wykazują w nich dane do wyliczenia rocznej składki odrębnie dla każdej z form opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).
W odniesieniu do skali podatkowej dodano pole dotyczące kwoty należnego podatku za rok, którego dotyczy rozliczenie roczne. Pole to wypełniają wyłącznie osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które korzystały z możliwości obniżania składki do wysokości zaliczki na podatek za poszczególne miesiące.
Dodano także pola dotyczące informacji o zmianie formy opodatkowania na podstawie przepisów szczególnych, tj. od 1 stycznia albo od 1 lipca 2022 r.

Jak należy przekazać roczne rozliczenie na nowych dokumentach
Nowe wersje dokumentów można wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Wersja papierowa nowych dokumentów jest dostępna w placówkach ZUS. Może z nich skorzystać płatnik składek, który rozlicza składki wyłącznie za siebie albo zgłaszający do ubezpieczeń nie więcej niż 5 ubezpieczonych - jeśli nie korzysta z elektronicznej formy przekazywania dokumentów.
Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępniliśmy kalkulator do obliczania rocznej podstawy wymiaru i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pomoże on w wyliczeniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne osobom, które będą składać dokumenty w wersji papierowej.

Ważne!

Ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą opłacili Państwo przez cały rok.

Jeśli występuje niedopłata– powinni Państwo uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku.

W przypadku nadpłaty – na swoim profilu na PUE ZUS znajdą Państwo gotowy wniosek o zwrot, który należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. Jeżeli nie będą mieli Państwo zobowiązań wobec ZUS, nadpłatę przekażemy na rachunek bankowy, który jest zapisany na Państwa koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia 2023 roku.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy:

- płatników na karcie podatkowej,

- twórców i artystów,

- wspólników spółki komandytowej,

- jednoosobowej spółki z o.o.,

- osób współpracujących.

Więcej informacji na temat rocznego rozliczenia znajdą Państwo:

Gdzie można otrzymać pomoc
Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc:

  • podczas e-wizyty w ZUS,
  • w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS.

Z wyrazami szacunku
Wanda Wojtanowska
Koordynator ds. Komunikacji Społecznej i Edukacji
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział w Tarnowie