Czytaj więcej...

Rozpoczynają się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Proces szczepień został uruchomiony po pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA). Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które świadczą o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

Więcej na stronach:

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo!

Tylko w pierwszym tygodniu grudnia w jednym z małopolskich szpitali zmarło 25 pacjentów z COVID-19. 20 z nich nie było zaszczepionych. To smutne i zatrważające dane. A szczepionka jest przecież cały czas na wyciagnięcie ręki...

Jakie więc będą zbliżające się Święta Bożego Narodzenia? Czy spędzimy je razem? Czy będziemy się zamartwiać o najbliższych? I ile pustych miejsc trzeba będzie zostawić przy wigilijnym stole?...

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo,

od momentu wybuchu epidemii koronawirusa, która gwałtownie zmieniła naszą rzeczywistość, minął już rok, walka z niewidzialnym wrogiem ciągle jednak trwa. Liczba osób, które muszą zmierzyć się z COVID-19, w ostatnim czasie niebezpiecznie wzrosła. Eksperci nie mają wątpliwości, że klucz do ograniczenia kolejnej fali zachorowań leży w rękach każdego z nas. Dopóki wszyscy nie zostaniemy zaszczepieni preparatami chroniącymi przed koronawirusem, w ograniczeniu epidemii może pomóc jedynie rygorystyczne przestrzeganie podstawowych zasad sanitarnych.

Czytaj więcej...

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie https://www.gov.pl/web/protegosafe/pytania-i-odpowiedzi, aplikacja STOP COVID pomaga w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Im więcej użytkowników będzie z niej korzystać, tym większa będzie jej skuteczność. Aplikacja zapewnia pełną anonimowość. Nie wymaga podawania żadnych danych osobowych. Główne funkcje STOP COVID to:

  • ostrzeganie przed kontaktem z osobą zakażoną - aplikacja działa w oparciu o powszechnie znaną technologię Bluetooth. Urządzenie, na którym zainstalowaliśmy STOP COVID rejestruje inne urządzenia z pobraną aplikacją. Jeśli kontakt pomiędzy urządzaniami był dłuższy niż 15 minut, a dystans mniejszy niż 2 metry – urządzenia zapamiętają to „spotkanie” na 14 dni. Jeżeli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się nasze urządzenie zachoruje, zostaniemy o tym powiadomieni.
  • kontrola stanu zdrowia – częścią aplikacji jest dziennik zdrowia, który – jeśli chcemy – możemy codziennie uzupełniać. STOP COVID udostępnia także test oceny ryzyka. Warto go wypełniać. Wynik pokaże czy jesteśmy w niskiej, średniej czy wysokiej grupie ryzyka zakażenia koronawirusem.

Czytaj więcej...

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie ogłosił nabór placówek zainteresowanych utworzeniem dodatkowych zespołów szczepiących pacjentów przeciwko COVID-19 w miejscu ich zamieszkania. Będą one wsparciem dla już istniejących zespołów mobilnych, jakie powinien posiadać każdy populacyjny punkt szczepień.

Do tworzenia mobilnych zespołów szczepiących mogą zgłaszać się placówki, które nie prowadzą jeszcze populacyjnych szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszeństwo przysługuje tym lecznicom, które posiadają aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz tzw. szpitalom węzłowym, umieszczonym na wykazie Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj więcej...

Od 15 stycznia 2021 r. w ramach Narodowego Programu szczepień przeciw COVID-19 rozpoczął się proces szczepień populacyjnych. Szczepienia poprzedzone są etapem rejestracji osób zainteresowanych, który w pierwszej kolejności objął osoby od 80 roku życia (mogą się rejestrować od 15 stycznia br.). Kolejną grupą przewidzianą do zaszczepienia są osoby od 70 roku życia, które mogą się rejestrować od 22 stycznia br. Zaszczepianie zarejestrowanych osób rozpocznie się od poniedziałku 25 stycznia 2021 r. w 490 punktach rozsianych w całym województwie małopolskim.

W ramach tego przedsięwzięcia planowane jest przeprowadzenie akcji promocyjnej wśród mieszkańców gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. W akcję tą zaangażowane zostaną jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, które będą zajmować się dystrybucją ulotek informacyjnych oraz pomogą w transporcie osób.

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo,

- Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, byli objęci zdalną opieką medyczną. Dzięki temu łatwiej będzie można uchwycić moment, gdy dochodzi do pogorszenia parametrów pacjenta i powinien on jak najszybciej trafić do szpitala - mówił podczas konferencji prasowej dotyczącej Domowej Opieki Medycznej (DOM) dr Adam Niedzielski, minister zdrowia. Po pierwszych trzech tygodniach realizacji programu DOM wprowadziliśmy konieczne zmiany dotyczące kryteriów kwalifikacji pacjentów.

Czytaj więcej...    Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

     Więcej na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/zaslon-usta-i-nos

    Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie uprzejmie informuje, iż związku z zagrożeniem epidemiologicznym i wskazaniem ograniczania kontaktów społecznych do minimum, od poniedziałku 16 marca 2020 r. zmienione zostają zasady przyjmowania stron w siedzibach Oddziałów ds. koordynacji świadczeń rodzinnych i wychowawczych. Regularna obsługa stron w siedzibach Oddziałów ds. koordynacji świadczeń rodzinnych i wychowawczych została zawieszona do odwołania. Ewentualne przyjmowanie klientów będzie odbywało się jedynie w sytuacjach wyjątkowych, za uprzednim telefonicznym zgłoszeniem takiego zamiaru za pośrednictwem Infolinii (nr telefonu 12 430 29 73). Prosimy o dokonywanie takich zgłoszeń jedynie w szczególnie uzasadnionych okolicznościach.

Czytaj więcej...     Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku zamieściła w swoim Biuletynie Informacji Publicznej materiały dedykowane osobom objętym kwarantanną. Materiały będą sukcesywnie uzupełniane, w szczególności o praktyczne zalecenia oraz wyjaśnienia problematycznych kwestii.

https://bip.malopolska.pl/pssebrzesko,a,1742608,zbior-wytycznych-i-praktycznych-porad-dla-osob-objetych-kwarantanna.html

 

     Nie ma żadnych przeszkód aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać. Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny. W przypadku zwierząt domowych (psów), które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna. Przy braku takiej możliwości należy zorganizować opiekę nad nimi tak, aby wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawaną kwarantannie oraz jej rodziną. W przypadku zwierząt gospodarskich pomoc ta może polegać na obsłudze zwierząt w pomieszczeniach gospodarskich osoby przebywającej na kwarantannie.

Dzięki teleporadzie medycznej możesz otrzymać:

  • zalecenia
  • e-zwolnienie
  • e-receptę
  • sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.

Szanowni Państwo,

w związku z koniecznością przeciwdziałania zagrożeniom związanym z COVID-19, o których mowa w art. 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374), Starostwo Powiatowe w Brzesku informuje o konieczności podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wykonawcom i osobom korzystającym z nieodpłatnej pomocy prawnej.
W związku z tym zawiesza się udzielanie porad osobiście w okresie od dnia 16.03.2020 do dnia 27.03.2020 r.

    W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, w trosce o bezpieczeństwo Państwa i Państwa rodzin od 16 marca 2020 r. do odwołania zostaną zamknięte Terenowe Punkty Paszportowe w Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu i Wadowicach.

    Odbiór paszportu zdeponowanego w wyżej wymienionych Terenowych Punktach Paszportowych będzie możliwy wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych w razie pilnego, udokumentowanego wyjazdu zagranicznego.

    W związku z wystąpieniem przypadków koronawirusa w Polsce oraz w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne informujemy, że indywidualne konsultacje, dotyczące pozyskiwania dofinansowania z Funduszy Europejskich dla mieszkańców Gminy Czchów, zaplanowane na dzień 25 marca br. (środa) zostają odwołane.
    Konsultacje dla mieszkańców odbędą się w innym terminie, o którym zostaną Państwo poinformowani na stronie www.rpo.malopolska.pl