Czytaj więcej...

Wójt Gminy Gnojnik oraz Dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku zapraszają 25 lipca br. (niedziela) do SPA, czyli Strefy Parkowych Atrakcji, gdzie na całe rodziny czekać będą m.in. animacje, gry i zabawy, dmuchańce, przejażdżki na kucyku, lokalna gastronomia oraz strefa relaksu dla rodziców. W trakcie pikniku działać będą również punkt szczepień szczepionką jednodawkową oraz punkt spisowy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Szczegóły na plakacie.

 

Czytaj więcej...

„Sprzątamy Zieloną Małopolskę” to edukacyjna kampania antyśmieciowa, której celem jest zwrócenie uwagi na problem pozostawiania śmieci na terenach zielonych (w lasach, parkach i przy trasach turystycznych).

Odpowiadając na zaproszenie Wicemarszałka Tomasza Urynowicza oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - w sobotę, 10 lipca Gmina Czchów włączyła się w akcję „Sprzątamy Zieloną Małopolskę”.

To akcja edukacyjna, rozpoczynająca się wraz z wakacjami, której celem jest zwrócenie uwagi na problem pozostawiania śmiecie na terenach zielonych.

Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Czchowie dostarczył uczestnikom niezbędne materiały do przeprowadzenia akcji, tj.: worki, rękawice; oraz zadbał o odbiór zebranych odpadów. Po ciężkiej pracy, na wszystkich zaangażowanych w akcje, czekała słodka niespodzianka .

 Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy wzięli udział!

 Pamiętajmy:

Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. /Florian Plit/

 Fotorelacja

Czytaj więcej...

 

Czytaj więcej...

 

Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...
Czytaj więcej...

 

Czytaj więcej...

1 lipca ruszył rządowy program „Profilaktyka 40 PLUS”. Każdy Polak po 40. roku życia może bezpłatnie wykonać pakiet badań diagnostycznych, pozwalających na wczesne wykrycie rozwijających się chorób.

 - Pandemia koronawirusa, z którą mierzymy się już od ponad roku, sprawiła, że towarzyszy nam przewlekły stres, trudniej zadbać o regularną aktywność fizyczną czy przestrzegać zdrowych nawyków żywieniowych. W obawie przed zakażeniem część z nas odłożyła również w czasie wizyty w gabinetach lekarzy i profilaktyczne badania – mówi Justyna Czekaj, kierownik Zespołu Profilaktyki Zdrowotnej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. - Dlatego teraz, gdy sytuacja epidemiologiczna jest zdecydowania lepsza, najwyższy czas na kompleksowy „przegląd” organizmów i odbudowę naszego zdrowia. „Profilaktyka 40 PLUS” ma w tym pomóc – tłumaczy.

Rządowy program ruszył 1 lipca. W ramach niego z bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych mogą skorzystać wszyscy Polacy po 40. roku życia. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Tam, w zakładce „profilaktyka”, każda uprawniona osoba znajdzie „Ankietę Profilaktyki 40 PLUS”. W kwestionariuszu znalazły się pytania dotyczące m.in. stylu życia, zdiagnozowanych już chorób czy schorzeń występujących u krewnych. Na podstawie udzielonych odpowiedzi i rozpoznanych czynników ryzyka, system dobierze pakiet badań do wykonania i wygeneruje e-skierowanie (może to potrwać do 48 godzin). Osoby, które nie korzystają jeszcze z IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić ankietę dzwoniąc pod nr tel. 22 735 39 53.

W skład „Profilaktyki 40 PLUS” wchodzą badania podzielone na pakiety dla kobiet i mężczyzn oraz część wspólną.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 • stężenie glukozy we krwi;
 • AlAT, AspAT, GGTP;
 • poziom kreatyniny we krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • poziom kwasu moczowego we krwi;
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

 • morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 • stężenie glukozy we krwi;
 • AlAT, AspAT, GGTP;
 • poziom kreatyniny we krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • poziom kwasu moczowego we krwi;
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
 • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólny:

 • pomiar ciśnienia tętniczego;
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
 • ocena miarowości rytmu serc

Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce, która realizuje program „Profilaktyka 40 PLUS”. Lista takich miejsc w naszym regionie, na bieżąco aktualizowana, jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

Wyniki wykonanych testów znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta albo odbierzesz w placówce przeprowadzającej badania. Skonsultuj je ze swoim lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy konsultację w poradni specjalistycznej. Dla ułatwienia od 1 lipca zostały również zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który pojawi się w gabinecie kardiologa, neurologa czy ortopedy.

Zobacz film:

Ulotka informacyjna

 

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, że 01.07.2021 ruszyła II tura rekrutacji do projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy pn. Łap skilla! Wszystkich młodych pracujących Małopolan, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza do udziału w unijnym projekcie Łap skilla! Jeśli masz ukończone 18, ale nie skończone 25 lat i nie możesz się pochwalić wysokimi dochodami to dobry moment na skorzystanie z inicjatywy.

Zostając uczestnikiem projektu, możesz otrzymać dofinansowanie nawet do kwoty 7 545 PLN  na zrealizowanie wysokiej jakości szkoleń, kursów zawodowych, studiów podyplomowych, których celem jest zdobycie przez Ciebie niezbędnych kwalifikacji do wykonywania wymarzonego zawodu lub podwyższenie już posiadanych kompetencji. 

Otrzymasz wsparcie doradcy zawodowego w projektowaniu kariery zawodowej.

01.07.2021 wystartowała II tura rekrutacji, która potrwa do 31.07.2021 lub do wcześniejszego wyczerpania limitu miejsc.

Więcej znajdziesz na stronie: Łap skilla! - projekt dla młodych pracujących (pociagdokariery.pl)

Nie zwlekaj z decyzją!

Szanowni Państwo

Zapraszamy do udziału ratowników medycznych i strażaków z obszarów wiejskich do udziału w kolejnym Konkursie ARiMR.

Efektem ma być nagranie filmowe z instruktażem udzielania pierwszej pomocy, czyli czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu bądź nagłego ataku choroby, których zadaniem jest ochrona życia lub zdrowia poszkodowanego, oraz zminimalizowanie niekorzystnych następstw, zanim udzielona zostanie specjalistyczna pomoc medyczna.

Konkurs trwa od dnia 9 lipca 2021 r. do dnia 20 sierpnia 2021 r.

Filmiki należy przesłać do dnia 20 sierpnia 2021 roku, na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w tytule wiadomości pisząc: Konkurs filmowy pt. „Akcja Reanimacja i Moc Ratowania”.

11 września br., czyli w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy, ogłosimy wyniki Konkursu i uhonorujemy wszystkich drobnymi upominkami (związanymi z pomocą medyczną w tym mniejsze i większe apteczki z certyfikatami), a Laureatów I, II i III miejsca nagrodami rzeczowymi (fantomami i certyfikowanymi torbami medycznymi).

Więcej informacji na stronie: https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/arimr-zaprasza-do-udzialu-w-konkursie-pt-akcja-reanimacja-i-moc-ratowania.html

Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej...

Zjawisko/Stopien zagrożenia: Burze z gradem/1
Obszar: powiaty: m.in. brzeski
Ważność: od godz. 17:00 dnia 14.07.2021 do godz. 08:00 dnia 15.07.2021
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad.

Źródło: IMGW-PIB.

Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody

Stopień zagrożenia: 1

Ważność: od godz. 12:00 dnia 13.7.2021 do godz. 01:00 dnia 14.7.2021

Obszar: zlewnie: Raby, Popradu i Dunajca

Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 60%

Uwagi: Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

Dyżurny synoptyk hydrolog: Artur Franczyk

Czytaj więcej...
Wójt Gminy Gnojnik oraz Prezes OSP Biesiadki zapraszają na edukacyjny piknik strażacki, który odbędzie się 18 lipca br. w Biesiadkach.
Wydarzenie współfinansowane jest przez Powiat Brzeski oraz Wójta Gminy Gnojnik.
W ramach pikniku - oprócz atrakcji zaplanowanych przez strażaków - będzie można również skorzystać z punktu szczepień szczepionką jednodawkową, obsługiwanego przez SP ZOZ w Brzesku oraz punktu spisowego Powszechnego Spisu Ludności i Mieszkań 2021.
Więcej informacji na załączonym plakacie.
Czytaj więcej...

Małopolska sprząta tereny zielone, a do akcji włączyła się Gmina Czchów przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

W sobotę 10 lipca 2021 r. od godz. 10:00 (zbiórka na parkingu przy ul. Basztowej – obok kościółka św. Anny w Czchowie) odbędzie się sprzątanie terenów zielonych wzdłuż szlaków komunikacyjnych i turystycznych.