- Szczegóły
- Odsłony: 90
Burmistrz Czchowa serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Czchów na kolejne spotkanie informacyjne dotyczące rządowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, które odbędzie się 8 marca 2023 r. PracownikGminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego Programu, będzie pełnił dyżur w godzinach popołudniowych, tj. od 16:00 do 17:00 w sali kina "Baszta".
Więcej informacji na temat zaplanowanego spotkania, można uzyskać pod numerem telefonu 14 66 21 716. Zachęcamy do korzystania z konsultacji.
- Szczegóły
- Odsłony: 255
Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, przyjęty uchwałą
Nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 roku, nakłada na gminy obowiązek przeprowadzania m.in. kontroli palenisk domowych pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów.
W 2022 roku przeprowadzono 60 kontroli planowych kotłowni oraz 4 kontrole interwencyjne. Podczas kontroli, po przeprowadzeniu czynności kontrolnych, upoważnieni pracownicy UM w Czchowie, w celu zwiększenia świadomości mieszkańców na temat jakości powietrza, informowali o zapisach uchwały antysmogowej dla małopolski, o stopniach zanieczyszczenia powietrza oraz o możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji w Programie „Czyste Powietrze”.
Urząd Miejski w Czchowie przestrzega również mieszkańców gminy przed osobami podszywającymi się pod pracowników Urzędu, gazownictwa, energetyki czy jakichkolwiek innych instytucji, którzy podają się za kontrolerów palenisk domowych. W gminie Czchów kontrole palenisk prowadzą - tylko i wyłącznie - pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy posiadają stosowne upoważnienia, podpisane przez Burmistrza Czchowa.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących osób chcących przeprowadzić kontrolę, apelujemy o wzmożoną ostrożność, a podejrzane sytuacje zgłaszać na Policję.
W 2023 roku zostanie przeprowadzonych minimum 120 kontroli planowych, wg następującego harmonogramu:
- luty – 12 budynków;
- marzec – 12 budynków;
- kwiecień – 12 budynków;
- maj – 12 budynków;
- czerwiec – 12 budynków;
- lipiec - 12 budynków;
- wrzesień – 12 budynków;
- październik – 6 budynków;
- listopad – 12 budynków;
- grudzień - 12 budynków.
- Szczegóły
- Odsłony: 181
Podsumowanie w liczbach na dzień 31.12.2022 r.
Dane liczbowe w zakresie ilości wniosków złożonych w programie Czyste Powietrze oraz liczbie zrealizowanych przedsięwzięć na terenie Gminy Czchów:
Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 136
Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 111
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 49
Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”: 1 006 437,49 zł
Urząd Miejski w Czchowie przypomina, że w budynku tut. Urzędu działa Gminny punkt konsultacyjno – informacyjny Programu „Czyste powietrze”. Zachęcamy mieszkańców gminy, zainteresowanych otrzymaniem dofinansowania w ramach Programu, do korzystania z bezpłatnej porady i pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację.
Nabór wniosków prowadzony jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Informacje na temat Programu można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Czchowie pod numerem telefonu: 14 66 21 716, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Osoby zainteresowane Programem, zapraszamy do kontaktu oraz umówienia się na indywidualne konsultacje.
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym Programem „Czyste Powietrze” oraz do składania wniosków o dofinansowanie. Wspólnie dbajmy o czyste powietrze.
Link do strony programu: https://czystepowietrze.gov.pl/
Link do bieżących materiałów informacyjnych: https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/
- Szczegóły
- Odsłony: 196
Powiat Brzeski przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zaprasza na spotkanie dla mieszkańców, podczas którego omówione zostaną:
PROGRAMY POMOCOWE WSPIERAJĄCE MONTAŻ POMP CIEPŁA
oraz
MOŻLIWOŚCI INSTALACJI POMP CIEPŁA W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH
Pierwszą część spotkania poprowadzi Justyna Jesionek - Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Krakowie, w ramach projektu pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. W ramach spotkania omówione zostaną możliwości pozyskania dotacji na montaż pomp ciepła w gospodarstwach domowych.
Druga część spotkania poprowadzona przez instalatora z firmy NEOKLIMA poświęcona zostanie możliwości instalacji pomp ciepła w gospodarstwach domowych. Poruszone zostaną takie tematy jak podstawy stosowania oraz działania pomp ciepła, czynności związane z ich montażem, modernizacją oraz utrzymaniem w należytym stanie technicznym, a także przedstawiona zostanie przykładowa kalkulacja kosztów i zysków pomiędzy pompami ciepła, a ogrzewaniem gazowym.
Po spotkaniu będzie można skorzystać z porad indywidualnych.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: (014) 66 46 527.
Termin i miejsce spotkania
17 stycznia 2023 r., godz. 10:00
Powiatowe Centrum Edukacji
ul. Piastowska 2b, 32-800 Brzesko
ZAPRASZAMY!
- Szczegóły
- Odsłony: 264
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie informuje, że od 3 stycznia 2023 roku uruchomiona zostanie nowa wersja Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Najważniejsze zmiany obejmują m.in. podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji oraz możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z Programu. Program promować będzie również kompleksową termomodernizację budynków gospodarstw domowych.
Nowy Program dostępny jest pod linkiem https://www.wfos.krakow.pl/od-3-stycznia-2023-r-rusza-nowa-wersja-programu-czyste-powietrze/ a bieżące i szczegółowe dane można zaleźć na oficjalnej stronie Programu https://czystepowietrze.gov.pl .
Nabór wniosków prowadzony jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Infolinia nt. Programu czynna jest w godzinach 800 – 1500 pod numerem: 12 422 94 90 (wew.: 1).
Przypominamy również, że w Urzędzie Miejskim w Czchowie działa Gminny Punkt Konsultacyjno – Informacyjny Programu „Czyste Powietrze” (tel.: 14 66 21 716, kom.: 723667765 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..). Zachęcamy mieszkańców gminy, zainteresowanych otrzymaniem dofinansowania w ramach Programu, do zapoznania się z Programem oraz korzystania z bezpłatnej porady i pomocy formalnej w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie czy wniosku o płatność. Zapraszamy do kontaktu oraz umówienia się na indywidualne konsultacje. Wspólnie dbajmy o czyste powietrze.
- Szczegóły
- Odsłony: 97
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie informuje, że uruchomił nabór wniosków o dofinansowanie z Program “JAWOR 2”, dotyczącego wymiany źródeł ciepła na paliwa stałe na nowe ekologiczne źródła ciepła, termomodernizacji budynków jednorodzinnych jednorodzinnych, dla których łączna powierzchnia docieplana nie przekracza 600 m2 oraz zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Wsparcie finansowe udzielane jest w formie preferencyjnej pożyczki o stałym oprocentowaniu w wysokości 5%.
W ramach Programu, do dofinansowania zgłaszane mogą być zadania dotyczące:
- wymiany źródeł ciepła na paliwa stałe na nowe proekologiczne źródła wraz z modernizacją instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, w tym m.in.:
- montaż kotła gazowego kondensacyjnego,
- montaż kotła olejowego,
- montaż ogrzewania elektrycznego,
- montaż kotła na biomasę (kocioł zgazowujący, kocioł na pellet) w tym kotły wielopaliwowe, pod warunkiem, że jednym z paliw nie jest węgiel/ekogroszek
- montaż pompy ciepła powietrze/powietrze,
- montaż pompy ciepła powietrze/woda,
- montaż gruntowej pompy ciepła, - docieplenia przegród budowlanych oddzielających pomieszczenia od środowiska zewnętrznego lub od pomieszczeń nieogrzewanych, w tym:
- przegrody pionowe (ściany zewnętrzne/ściany wewnętrzne),
- dachy/stropodachy/stropy nad ogrzewanymi pomieszczeniami,
- podłogi na gruncie/stropy nad piwnicą, - wymiana stolarki otworowej (w pomieszczeniach ogrzewanych), w tym:
- stolarka okienna (okna/drzwi balkonowe/okna połaciowe),
- powierzchnie przezroczyste nieotwieralne,
- stolarka drzwiowa,
- bramy garażowe (w garażach ogrzewanych), - zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW lub rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej, pod warunkiem, że łączna moc instalacji nie przekroczy 10 kW.
Zakres realizowanej inwestycji dot. termomodernizacji budynku (ocieplenie przegród budowlanych) musi wynikać z audytu energetycznego budynku, wykonanego przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Wykonany audyt energetyczny musi zawierać opis stanu istniejącego obiektu i opis mających możliwych do wykonania działań mających na celu dostosowanie obiektu do obowiązujących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.Wnioskodawcą może być wyłącznie osoba fizyczna, spełniająca łącznie następujące kryteria formalne:
- posiadać tytuł prawny do nieruchomości,
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- w momencie spłaty ostatniej raty wiek Pożyczkobiorcy nie może przekraczać 75 lat,
- posiada udokumentowane dochody uzyskiwane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej,
- posiada łączny dochód roczny powyżej 120 000,00 zł,
- w przypadku Wnioskodawcy pozostającego w związku małżeńskim i pozostającego w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, warunkiem zawarcia umowy pożyczki będzie wystawienie wspólnie podstawowego zabezpieczenia spłaty pożyczki wraz z należnościami ubocznymi (wierzytelność) w postaci weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową. W takiej sytuacji dopuszczalne jest również wyliczenie, z dochodów uzyskiwanych łącznie przez współmałżonków zdolności finansowej do spłaty zadłużenia, pod warunkiem, że Wnioskodawca spełnia kryterium określone w pkt 4 i 5.
W przypadku współwłasności istnieje możliwość składania wniosku tylko przez jednego ze współwłaścicieli, wówczas niezbędne jest przedłożenie pisemnego oświadczenia o zgodzie wszystkich pozostałych współwłaścicieli na realizację zadania.Szczegółowe informacje na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie - KLIKNIJ
Kontakt z pracownikami WFOŚiGW:
883 318 933 – Jolanta Wyżga
785 855 935 – Joanna Senisson
785 855 926 – Alicja Przygoda-Ciągło
785 855 948 – Lidia Kucała
785 855 920 – Joanna Dominiak-Paradowska
- Szczegóły
- Odsłony: 263
Radni Województwa Małopolskiego, podjęli decyzję o zmianie uchwały antysmogowej w zakresie przedłużenia terminu użytkowania kotłów pozaklasowych (w tym klasy 1 i 2). Urządzenia te będą mogły być eksploatowane do końca kwietnia 2024 r., a nie tak jak określały pierwotne zapisy uchwały - do końca tego roku. Ponadto zmianie ulega termin, którym objęte są piece ogrzewania miejscowego, takie jak: kominki, kozy, kuchnie węglowe i piece kaflowe. Od 1 maja 2024 r. użytkowane będą mogły być wyłącznie urządzenia spełniające wymagania ekoprojektu lub posiadające sprawność na poziomie minimum 80% lub wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do wartości ekoprojektu.
Zmianie nie ulegają natomiast przepisy dotyczące kotłów centralnego ogrzewania klasy 3, 4 i 5 wg normy PN-EN 303-5:2012. Urządzenia klasy 3 i 4 można eksploatować do końca roku 2026.
Zapisy dotyczące nowych urządzeń dopuszczonych do montażu również nie uległy zmianie. Od 1 stycznia 2017 r. dozwolony jest montaż wyłącznie ogrzewania spełniającego wymogi ekoprojektu. Nie jest wystarczające spełnienie wymagań klasy 5. W przypadku kotłów centralnego ogrzewania można wybrać wyłącznie urządzenia z automatycznym podawanie paliwa (z podajnikiem) lub kotły zgazowujące. Kocioł nie może być wyposażony w ruszt awaryjny ani przedpalenisko.
Przypominamy, że od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Obowiązuje także zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Drewno należy sezonować co najmniej dwa lata, ponieważ suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drzewo surowe.
Więcej informacji na temat uchwały, dostępnych jest na stronie internetowej:
www.powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/malopolska/.
Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze w Gminie Czchów
W Urzędzie Miejskim w Czchowie prowadzony jest Gminny Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”, gdzie można uzyskać informacje dot. szczegółów Programu. Zapraszamy do kontaktu
- Szczegóły
- Odsłony: 146
Burmistrz Czchowa serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Czchów na plenerowe spotkanie informacyjne dotyczące rządowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Konsultacje indywidualne z Pracownikiem Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego Programu odbędą się 18 października 2022 r., godz. 12:00 – 14:00, na Rynku w Czchowie, przy figurze św. Jana Nepomucena.
Więcej informacji na temat zaplanowanego spotkania, można uzyskać pod numerem telefonu 14 66 21 716. Zachęcamy do korzystania z konsultacji.
- Szczegóły
- Odsłony: 252
Zarząd Województwa Małopolskiego przedstawił do konsultacji społecznych Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Województwa Małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. antysmogowej dla Małopolski.
Z treścią projektu zmienionej uchwały antysmogowej można zapoznać się pod linkiem: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,2144611,ogloszenie-o-przystapieniu-do-konsultacji-spolecznych-projektu-uchwaly-sejmiku-wojewodztwa-malopolsk.html lub osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Królewska 57, I piętro, pok. 21.
Proponowane do wprowadzenia są następujące zmiany:
Wszystkie stare kotły powinny zostać wymienione do końca 2023 r.:
- Od 1 stycznia 2024 roku nie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Należy je wymienić na m.in. kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu.
- Od 1 stycznia 2024 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka.
Konsultacje prowadzone są do 23 sierpnia 2022 roku. Uwagi i wnioski do projektu uchwały mieszkańcy Gminy Czchów mogą składać:
- elektronicznie: poprzez formularz dostępny pod adresem: www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje,
- pisemnie na adres: Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30 017 Kraków
- ustnie do protokołu w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Małopolskiego.
- Szczegóły
- Odsłony: 113
Powiat Brzeski przy współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zaprasza mieszkańców Powiatu Brzeskiego na szkolenie dotyczące programów pomocowych wspierających wymianę źródeł ciepła, termomodernizację, zakup i montaż odnawialnych źródeł energii w domu oraz w gospodarstwie rolnym.
W trakcie warsztatów omówione zostaną programy: Agroenergia, Moje Ciepło, Mój Prąd oraz zmiany w programie Czyste Powietrze. Szkolenie poprowadzi Justyna Jesionek - Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Krakowie, w ramach projektu pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego
dla sektora publicznego i mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.
Termin i miejsce spotkania: 25 sierpnia 2022 r., godz. 10:00 Powiatowe Centrum Edukacji
ul. Piastowska 2b, 32-800 Brzesko
Strona 1 z 7