Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zachęca do korzystania z Małopolskiej Bazy Instalatorów (EMBI) znajdującej się na stronie internetowej: https://powietrze.malopolska.pl/ekomalopolska-baza-instalatorow

Czytaj więcej...

„Obowiązkowy audyt energetyczny przy pompie ciepła, pompy ciepła z certyfikatami na liście ZUM tylko do 31 grudnia 2024 r. – to dwie zapowiadane zmiany w „Czystym Powietrzu”, które uwzględniono już w najnowszej dokumentacji programowej.

Już dziś zachęcamy do zapoznania się z aktualizacją programu „Czyste Powietrze”, który dostosowano do dwóch kolejnych, nowych rozwiązań w zakresie pomp ciepła. Chodzi o obowiązkowy audyt w przypadku wyboru pomp ciepła i dodatkową, czasową (nie dłużej niż do 31 grudnia 2024 r.) możliwość wpisania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT.

Planujemy, że nowe zasady dot. pomp ciepła, będą obowiązywały od 14 czerwca 2024 r.

Obowiązkowy audyt i dotacja na jego wykonanie

Dla beneficjenta programu „Czyste Powietrze” ważne jest, aby instalacja pompy ciepła w budynku/lokalu mieszkalnym była poprzedzona obowiązkowym audytem energetycznym, który wskaże, że takie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku/lokalu.

Decydując się na wymianę starego kopciucha na pompę ciepła szczególnie warto zadbać o to, by dom był odpowiednio docieplony. Zainstalowanie pompy ciepła w budynku, który jest słabo docieplony, może skutkować wysokimi rachunkami za energię elektryczną w okresie grzewczym.

Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla budynku często tylko po wykonaniu termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.). Wymagany optymalny zakres prac do przeprowadzania przedstawi audyt energetyczny.

Z programu „Czyste Powietrze” można dostać dodatkowo do 1,2 tys. zł dofinansowania na audyt energetyczny(do 100% kosztów kwalifikowanych)!

Pompy ciepła z certyfikatami do 31 grudnia na liście ZUM

Jednocześnie informujemy, że obecne zmiany z programie „Czyste Powietrze” wprowadzają – dla producentów, dystrybutorów, importerów – dodatkową, czasową (nie dłużej niż do 31 grudnia 2024 r.) możliwość wpisania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT.

Podkreślamy jednak, że jest to czasowy wpis urządzenia i od 1 stycznia 2025 r. na liście ZUM pozostaną wyłącznie te z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA (zgodnie z wymogami programu „Czyste Powietrze”).

Urządzenia tylko z listy ZUM od 14 czerwca

Obowiązkowy audyt w przypadku pomp ciepła to nie jedyne zmiany programu w tym roku. Dlatego przypominamy przy okazji, że zgodnie z nową wersją programu „Czyste Powietrze” (obowiązującą od 22 kwietnia 2024 r.) od 14 czerwca 2024 r. wszystkie kupowane i montowane pompy ciepła, jak również kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie będą mogły być kosztem kwalifikowanym jeżeli będą urządzeniami wpisanymi na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).”

Powyższy komunikat oraz nowa wersja Programu dostępne są po linkiem: https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/zmiany-w-programie-czyste-powietrze-dotyczace-pomp-ciepla

Czytaj więcej...

Urząd Miejski w Czchowie informuje, że Gminny Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze” w dniu 19.06.2024 r. (środa) będzie nieczynny.

W związku z tym, dyżur w sprawie Programu odbędzie się  20.06.2024, od 10:00-12:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej...

Obowiązkowy audyt przy zakupie i montażu pomp ciepła, kwalifikowanych w ramach programu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie informuje, że od dnia 14.06.2024 r. weszła w życie zmiana programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Czytaj więcej...

Urząd Miejski w Czchowie informuje, że Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze” w dniu 20.05.2024 r. (poniedziałek) będzie nieczynny. W związku z tym Punkt będzie czynny w czwartek – 23.05.2024, od 7:30-15:30.

Za utrudnienia przepraszamy.

Program Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego, przyjęty Uchwałą nr LXXV/1102/23 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 20 listopada 2023 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/373/20 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 28 września 2020 r. w sprawie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, nakłada na gminy obowiązek przeprowadzania m.in. kontroli palenisk domowych pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów.

Czytaj więcej...

Burmistrz Czchowa serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy Czchów na spotkania informacyjne z oficjalnym Operatorem Programu „Czyste Powietrze” – Stowarzyszeniem EKOMONTERZY, które odbędą się w dniu:

  1. CZCHÓW - 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) o godz. 16.30 w Sali Kina Baszta w Czchowie
  1. JURKÓW - 29 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej w Jurkowie
  1. BISKUPICE MELSZTYŃSKIE - 30 kwietnia 2024 r. (wtorek) o godz. 16.30 w remizie OSP w Biskupicach Melsztyńskich
  1. ZŁOTA - 30 kwietnia 2024 r. (wtorek) o godz. 18.00 w remizie OSP w Złotej
  1. TWORKOWA - 8 maja 2024r. (środa) o godz. 16.30 w remizie OSP w Tworkowej
  1. TYMOWA - 8 maja 2024 (środa) o godz. 18.30 w remizie OSP w Tymowej
  1. DOMOSŁAWICE - 9 maja 2024 (czwartek) o godz. 17.00 w Zespole Szkół i Przedszkola w Domosławicach
  1. BĘDZIESZYNA i WYTRZYSZCZKA - 13 maja 2024 (poniedziałek) o godz. 17.00  w Szkoła Podstawowa w Wytrzyszczce
  1. PIASKI-DRUŻKÓW - 13 maja 2024 (poniedziałek) o godz. 19.00 w budynku komunalnym w Piaskach-Drużkowie

Zapraszamy do korzystania z konsultacji.

Do pobrania: plakat informacyjny (plik pdf)

Czytaj więcej...

Dane liczbowe w zakresie ilości wniosków złożonych w programie Czyste Powietrze oraz liczbie zrealizowanych przedsięwzięć na terenie Gminy Czchów:

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 210

Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 159

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 94

Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”: 1 921 678,47

Szanowni Państwo,
WFOŚiGW w Krakowie, przekazuje szczegółową informację o przetwarzaniu danych osobowych przez Współadministratorów w związku z realizacją Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, tj.:

Klauzule przeznaczone są dla Beneficjentów Programu. Prosimy o ich ekspozycję w miejscu dostępnym dla Beneficjentów P.P. „Czyste Powietrze”, w punkcie obsługi P.P. „Czyste Powietrze” i umożliwienie zapoznania się z nimi przez osoby wnioskujące i realizujące zadania finansowane w ramach P.P. „Czyste Powietrze”.

Pozostaję z wyrazami szacunku
dr Kazimierz Koprowski
Prezes Zarządu
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

Czytaj więcej...

Informujemy, że Punkt Informacyjno Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze w dniu 10.04.2024 r. (środa) będzie nieczynny. W związku z tym Punkt będzie czynny w 11.04.2024 (czwartek).

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Czytaj więcej...
  • Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”!
  • Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie.
  • Wybieraj sprawdzonych wykonawców.
  • Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz.
  • Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy.
  • Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.
  • Uwaga na nierzetelnych wykonawców

Zobacz więcej informacji: Ostrzeżenie_dla_wnioskodawców_i_beneficjentów_programu_Czyste_Powietrze_

Czytaj więcej...

Burmistrz Czchowa serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Czchów na spotkanie informacyjne dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Spotkanie organizowane jest w związku z obchodami III Małopolskiego Dnia dla Klimatu.

Czytaj więcej...

Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z początku tego roku, od kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Ponadto, możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania będzie możliwa tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku.

Województwo Małopolskie

  • Od 1 maja 2024 jest możliwa eksploatacja wyłączenie miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń spełniających wymogi ekoprojektu lub mających sprawność min. 80%, lub wyposażonych w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
  • Na obszarze Krakowa obowiązuje całkowity zakaz używania paliw stałych od 1.09.2019
  • Na obszarze gmin Skawina, Krzeszowice, Oświęcim, Nowy Targ, Niepołomice, Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec:
  • od 27.09.2021 obowiązuje wymóg spełniania limitów emisji pyłów, CO, NOX i OGC, które Ekoprojekt wyznacza dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, przez piece zduńskie i piece akumulacyjne niezależnie od daty rozpoczęcia eksploatacji
  • od 1.01.2023 obowiązuje ograniczenie możliwości eksploatacji nowo instalowanych kominków ekoprojektowych tylko do tych z zamkniętą komorą spalania
  • od 1.01.2023 obowiązuje nakaz stosowania urządzenia do automatycznej kontroli przebiegu procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza w oparciu o pomiar temperatury spalin w nowo instalowanych miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń.

W związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem w ramach programu „Czyste Powietrze” pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – w porozumieniu m.in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną – wypracował dodatkowe wymogi, które z uwzględnieniem okresu przejściowego, zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku.

Czytaj więcej...

Dane liczbowe w zakresie ilości wniosków złożonych w programie Czyste Powietrze oraz liczbie zrealizowanych przedsięwzięć na terenie Gminy Czchów:

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 186

Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 139

Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 85

Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”: 1 660675,02 zł