78909818 444996383092845 3391410604756434944 n    Zespół Szkół w Czchowie został nominowany do prestiżowej nagrody w ogólnopolskim konkursie Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2019. Wydarzenie odbyło się 22 listopada 2019 roku w hotelu Regent Warsaw Hotel w Warszawie, gdzie Organizatorzy tj. Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego już po raz 10, podczas jubileuszowej Gali,  uhonorowali przedstawicieli stowarzyszeń, organizacji, działaczy samorządowych, ekspertów – ludzi z pasją pracujących na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury, natomiast patronem medialnym była Telewizja Polska TVP 3 Warszawa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Posłowie na Sejm RP IX kadencji, członkowie Komisji Infrastruktury: Jerzy Paul, Mirosław Suchoń, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, sekretarz Krajowej Rady BRD Konrad Romik, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Matthew Boldwin – Koordynator ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zrównoważonej Mobilności Komisji Europejskiej.

Podczas części oficjalnej powitań i przemówień zaproszeni goście i eksperci przekazali informacje na temat statystyk wypadków drogowych w Polsce i Europie, określili efekty podejmowanych działań prewencyjnych w sektorze bezpieczeństwa drogowego na różnych szczeblach oraz podkreślili potrzebę dążenia do jednego wspólnego celu, jakim jest zmniejszenie ilości ofiar śmiertelnych na drodze.

Bohaterem wydarzenia był Andrij Sirowackij ukraiński kierowca zawodowy, który podczas tragicznego karambolu w czerwcu 2019 roku na autostradzie A6 pod Szczecinem, narażając własne życie, ratował ofiary wypadku z płonących samochodów. Z płomieni uratował wówczas trzy osoby. W jego relacji usłyszeliśmy:  W jednym samochodzie nie było szyb, płomienie były ogromne. Jedną ręką trzymałem gaśnicę, drugą pomagałem wyjść dziecku i mężczyźnie . Andrij, który jednocześnie okazał się człowiekiem bardzo skromnym i wrażliwym, otrzymał publiczne podziękowanie i tytuł Kierowcy Roku 2019 a od publiczności brawa na stojąco.

78120480 564011304420840 2927896557351075840 n 2Najbardziej oczekiwanym momentem było wręczenie nominacji i nagród zwycięzcom. Kapituła Nagrody corocznie przyznaje statuetkę Partnera Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w kilku kategoriach. Zespół Szkół w Czchowie znalazł się wśród nominowanych do nagrody w kategorii Instytucja Publiczna obok Urzędu Transportu Kolejowego oraz laureata – Jednostki OSP Czerna i OSP Ujazd Górny. Nominację z rąk Wiceministra Infrastruktury Rafała Webera odebrała Izabela Ancukiewicz, która prezentowała  szkołę wraz z pozostałymi delegatami – panią Martą Sacha i Przewodniczącą  Elizą Prusak.  Słowa uznania za podejmowane działania w środowisku lokalnym zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na drodze oraz gratulacje były dopełnieniem tego zaszczytnego wyróżnienia.

W pozostałych kategoriach nominowani byli m.in.: Fundacja Zapobiegania Wypadkom Drogowym, Grupa Ratownicza „Nadzieja”, Program „W akcji” emitowany w TVP Info. Ze szczególnym uznaniem zetknęła się pani Monika Folwarczny instruktorka nauki jazdy samochodem, która celowo nauczyła się języka migowego, aby umożliwić osobom głuchoniemym zdobycie uprawnień jazdy samochodem i tym samym przeciwdziałać ich wykluczeniu.

Po części oficjalnej uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej pod batutą Adama Sztaby. Bardzo miłym akcentem był uścisk dłoni i specjalne pozdrowienia dla mieszkańców Czchowa od Tomasza Wolnego – prowadzącego Galę prezentera telewizyjnego. 

Izabela Ancukiewicz