DSC 2101"Na tym kończy się ten szereg książek pisanych w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie — dla pokrzepienia serc. Dla pokrzepienia polskich zniewolonych serc…"
Tymi słowami zakończyła się inscenizacja poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi, w setną rocznicę śmierci wielkiego pisarza, w dniu 15 listopada 2016 roku w Zespole Szkół i Przedszkola w Złotej.

    Scenariusz przedstawienia oparty został na największych dziełach Noblisty: „Quo Vadis”, trylogii i „Krzyżakach”. Pomysł z wykorzystaniem teatru cieni pozwolił na grę na dwóch planach. Uczniowie biorący udział w inscenizacji samodzielnie podzielili się na tych, którzy chętniej wystąpili w klasycznym teatrze i na tych, którzy woleli rozwinąć skrzydła „na drugim planie”, odkrywając w sobie umiejętności pantomimiczne. Jedni i drudzy z wyznaczonym zadaniem poradzili sobie wyśmienicie. Większość aktorów to uczniowie klasy II gimnazjum:
Henryk Sienkiewicz – Jakub Kumorek
Wnukowie pisarza – Anna Bugajska i Filip Mendel
Jagienka Zychówna – Joanna Kamińska
Zbyszko z Bogdańca – Katarzyna Cebulska
Jan Skrzetuski – Kamil Dudek
Helena Kurcewiczówna – Beata Kamińska
Jan Onufry Zagłoba – Sebastian Myrlak
Andrzej Kmicic/Marek Winicjusz – Paweł Gagatek
Oleńka Billewiczówna – Julia Gnyla
Michał Wołodyjowski/Ligia – Natalia Kraj – klasa III gimnazjum
Basia Jeziorkowska – Patrycja Jankosz
Krzysia Ketling – Magdalena Piech
W teatrze cieni swoje kreacje odgrywali aktorzy często w podwójnych, potrójnych, a nawet poczwórnych rolach (również Ci uczniowie, którzy występowali w zmaganiach przed kurtyną). Między innymi:
Jurand ze Spychowa/ Jan Skrzetuski/ Michał Wołodyjowski/ św. Piotr – Krystian Malina
Bohun/ Kmicic/ Pan Jezus – Wiktoria Myszka
Jagienka Zych/kniahini Kurcewiczowa/chrześcijanka – Oliwia Gajda
Bogusław Radziwiłł/ obsługa sprzętu i nagłośnienia – Sebastian Ryba
Chrześcijanki i obsługa całej aranżacji teatru cieni: Dominika Tyburska, Marlena Biel, Angelika Bojdo i Kinga Migda.
Całość inscenizacji towarzyszył przepiękny śpiew solistek z chóru szkolnego, jak również samego Henryka Sienkiewicza: Magdaleny Piech i Jakuba Kumorka z klasy II gimnazjum, a także Natalii Kraj i Kingi Drożdżowicz z klasy III gimnazjum.
Bardzo dziękuję moim uczniom za piękny występ i długie godziny spędzone na próbach; ich rodzicom, za wsparcie i obecność na przedstawieniu, moim koleżankom i kolegom nauczycielom za pomoc w realizacji przedsięwzięcia, w szczególności Pani Bernadecie Kiełbasa (scenografia) i panu Wojciechowi Gorycy (muzyka i śpiew). A przede wszystkim pani dyrektor Bogusławie Jurkiewicz, że od początku wierzyła w nasz sukces.

Marta Gurgul – pomysłodawca i reżyser spektaklu

 Inscenizacja o H Sienkiewiczu  Inscenizacja o H Sienkiewiczu  Inscenizacja o H Sienkiewiczu  Inscenizacja o H Sienkiewiczu
 Inscenizacja o H Sienkiewiczu