Kościół NMP w Czchowie      Pierwszą czchowską świątynię wzniesiono w pierwszej połowie XII wieku i należał do benedyktynów tynieckich. Ówczesny kościół w całości murowany zbudowano w stylu romańskim, a jego fundatorem był prawdopodobnie Kazimierz Sprawiedliwy. Do dziś pozostały jedynie nieliczne relikty m. in. dwie rzeźby kamienne, w tym lew romański, znajdujący się obecnie u stóp figury św. Floriana w rynku.

     Do budowy obecnej świątyni wykorzystano kamienie z dawnego kościoła romańskiego, budując z nich m. in. gotyckie szkarpy. Jest to kościół orientowany, tzn. ustawiony na wschód. Wzniesiony został na planie podłużnym, z szeroką prostokątną nawą i węższym prezbiterium.

     W prezbiterium znajduje się sklepienie krzyżowo-żebrowe wraz ze wsporniki sklepiennymi w kształcie maszkaronów. Dwa z nich mają ludzkie twarze, które wyrażają różnego rodzaju grymasy. Przed ołtarzem stoi gotycka chrzcielnica z 1506 r., w kształcie kielicha, z drewnianą późniejszą przykrywą.

     Na granicy prezbiterium i nawy umieszczone są dwa renesansowe nagrobki. Po lewej stronie znajduje się nagrobek Kaspra Wielogłowskiego, wykonany z czerwonego marmuru i piaskowca. Powyżej nagrobka umieszczono marmurową tablicę z napisem w języku staropolskim. Tekst uchodzi za najstarszy znany wiersz nagrobny w języku polskim. Pomnik wykonał prawdopodobnie w II połowie XVI wieku słynny mediolański rzeźbiarz Hieronim Canavesi. Drugi pomnik nagrobny Magdaleny z Koczmerowskich Wielogłowskiej wykonany został w całości z piaskowca. Datowany jest na XVI wiek. Wielogłowscy herbu Stary Koń byli dziedzicami Jurkowa oraz części Drużkowa. Przeznaczyli znaczne sumy pieniężne na kościół.

     W nawie umieszczona jest barokowa ambona z XVIII wieku i dwa boczne ołtarze z początku XX wieku, wykonane w stylu tyrolskim. W jednym, z lewej strony, jest rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w ołtarzu z prawej – rzeźba Matki Bożej Bolesnej, „Pieta” – wykonana przez anonimowego artystę w XV wieku.

    W wieku XVIII bryłę kościelną rozbudowano o kaplice boczne. Do czasów współczesnych zachowała się kaplica od strony północnej, pod wezwaniem św. Józefa. Ma ona wyraźny styl barokowy, a nakryta jest kopułą. Znajduje się tutaj obraz Madonny z Dzieciątkiem, datowany na XVII wiek, wzorowany na ikonie Matki Boskiej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Kaplica boczna południowa dziś nie istnieje, ale jest po niej ślad w postaci zamurowanej arkady.

W kruchcie kościoła znajduje się sklepienie krzyżowe ze zwornikiem, na którym jest pieczęć w formie kościoła z wieżyczką. Przy ścianie – kropielnica z XVI wieku, a na ścianie krucyfiks z wieku XVII.

Do kościoła prowadzą wejścia, otoczone gotyckimi portalami. Od strony południowej kościoła, na zewnątrz, zobaczymy drzwi, wiodące do bocznej kaplicy, pochodzące prawdopodobnie z zamku czchowskiego. Wykonane są z żelaznej kutej blachy, jednoskrzydłowe, podzielone na kwadratowe pola za pomocą listew przybitych gwoździkami o rozetowych główkach.

Dodatkowo we wschodnią ścianę prezbiterium (na zewnątrz) wmurowano fragmenty gzymsu romańskiego.

Kościół w Czchowie jest najstarszym i najlepiej zachowanym zabytkiem architektury sakralnej. Jego walory historyczne i artystyczne podnosi zachowana do dziś gotycka polichromia ścienna (freski), należąca do najstarszych i najcenniejszych zabytków dawnego malarstwa w Polsce.